Próchnica zębów leczenie – jakie są sposoby?

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób zębów. Zachorować na nią może każdy z nas, grupę największego ryzyka stanowią jednak dzieci oraz młodzież. Choroba ta powoduje stopniowe odwapnienie i rozpad twardych tkanek zęba, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się ubytków w zębach. Sprawdź, jak zapobiegać próchnicy i jakie są sposoby jej leczenia.

Próchnica zębów – co to jest?

Bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy jest proces rozkładania cukrów zawartych w pożywieniu oraz napojach. Szkliwo nazębne ulega osłabieniu, a bakterie mogą zaatakować głębsze warstwy zębów.

Chorobę tę można podzielić na dwa główne etapy:

  • faza początkowa – próchnica przypomina kredowobiałą plamę na gładkiej powierzchni korony zęba,
  • faza późna – biała plama zmienia odcień na ciemniejszy, po czasie staje się niemal brązowa.

Warto także wspomnieć, że choroba ta jest zakaźna.

Sposoby leczenia próchnicy

Próchnica zębów leczenie zależy w głównej mierze od stadium choroby. Jeśli jest ona w fazie początkowej można zastosować remineralizację. Dentysta dokładnie oczyszcza chore zęby, a następnie nakłada związek fluoru w postaci żelu lub lakieru. Użyty preparat ma na celu stworzenie odpowiednich warunków dla substancji w nim zawartych do wbudowania się w uszkodzone miejsce. Zabieg ten należy kilka razy powtórzyć.

Próchnicę w później fazie leczy się najczęściej za pomocą plombowania. W pierwszej kolejności, specjalista usuwa chorą tkankę. Następnie wypełnia szczelnie ubytek odpowiednim materiałem, zwanym potocznie plombą.

Należy także zaznaczyć, że źle lub wcale nieleczona próchnica może prowadzić do zapalenia miazgi zęba. W takim wypadku, przed usunięciem chorego zęba, uchronić nas może jedynie leczenie kanałowe. Po zapoznaniu się ze zdjęciem rentgenowskim zęba, stomatolog za pomocą specjalistycznego sprzętu otwiera ząb i usuwa martwą tkankę. Leczenie kanałowe wymaga wyjątkowej precyzji, warto więc w tym celu udać się w sprawdzone miejsce, takie jak gabinet stomatologiczny Tychy.

Próchnica zębów leczenie domowe – czy są jakieś sposoby?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest leczenie domowe próchnicy zębów. Niestety, jedynie wizyta u stomatologa może rozwiązać problem próchnicy. Jednak w domowym zaciszu możemy skutecznie zapobiegać rozwojowi tej choroby. Jak? Przede wszystkim pamiętając o regularnym myciu zębów minimum 2 razy w ciągu dnia oraz ograniczając spożycie cukru. Warto także spożywać dużo produktów bogatych w białko, ponieważ jest to jeden ze składników organicznych naszych zębów.

Dowiedz się więcej na temat przyczyny bólu zęba.

One thought on “Próchnica zębów leczenie – jakie są sposoby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *