Toyota Aygo LPG

Rosnące ceny paliw skłaniają coraz większą liczbę osób do założenia instalacji LPG w swoim samochodzie. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy przyniesie ona realne oszczędności. Poniżej postaramy się rozwiać wątpliwości na ten temat.

Korzyści z LPG

Instalacja LPG w samochodzie daje realne obniżenie kosztów jazdy samochodem. Ceny gazu są dużo niższe od benzyny. W związku z tym, im więcej jeździmy samochodem, tym bardziej opłaca się inwestycja w gaz. Zakłada się, że już przy kilku tysiącach kilometrów rocznie da to realny zysk. LPG jest również bardziej ekologiczne od benzyny. Podczas spalania do atmosfery nie są wydzielane toksyczne gazy. Kolejną zaletą jest zwiększenie o około połowę zasięgu samochodu, jeśli weźmiemy pod uwagę oba zbiorniki.

Wady instalacji LPG

Do głównych wad instalacji LPG zalicza się bez wątpienia koszt jej założenia. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy ilość przejeżdżanych kilometrów rocznie, to może okazać się, że już w kilka miesięcy ten koszt zostanie zaoszczędzony w cenie paliwa. Drugą wadą są wyższe ceny przeglądów. Jednak obecnie jest to dodatkowe 63zł rocznie i cena ta nie zmienia się od lat. Koszt ten zwraca się tak naprawdę po dwóch tankowniach do pełna.

Toyota Aygo LPG – spalanie

Toyota Aygo jest samochodem bardzo ekonomicznym. Założenie instalacji LPG może jednak pozwolić na zaoszczędzenie jeszcze większych kwot na tankowaniu. Producent deklaruje, że w cyklu mieszanym samochód powinien spalić około 4,1-4,6 litra na sto kilometrów. Po założeniu instalacji gazowej spalanie wzrasta o około 10-15%. Należy jednak pamiętać, że gaz jest o ponad połowę tańszy od benzyny. W związku z tym z każdym kilometrem instalacja będzie się zwracać, a po kilku tysiącach kilometrów zostanie całkowicie spłacona.

Gdzie założyć instalację LPG?

Przed wyborem warsztatu należy jednak sprawdzić o nim opinie w Internecie. Warto wybrać zakład, w którym ktoś ze znajomych wykonywał już taką instalację. Należy również zwrócić uwagę na serwis gwarancyjny oraz na ceny późniejszych regulacji. Jest to szczególnie ważne w pierwszym okresie użytkowania samochodu z gazem. Przy nowoczesnych instalacjach różnica w mocy jest niezauważalna. W związku z tym, jeśli po kilku dniach uważamy, że samochód jeździ mniej dynamicznie niż wcześniej, to powinniśmy udać się do warsztatu na regulację. Dobry zakład pierwszą tego typu usługę powinien wykonać za darmo jako element instalacji.

One thought on “Toyota Aygo LPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *