Wiele osób decydując się na nowy samochód osobowy, bardzo często staje przed dylematem czy kupić go za gotówkę czy wziąć na raty. Każda opcja ma swoje wady i zalety, jednak zawsze najlepiej jest dopasować dany rodzaj zakupu samochodu do swoich możliwości. Dobrze jest także zastanowić się nad taką opcją zakupu jaką jest leasing operacyjny – http://auta-firmowe.pl/leasing-samochodu-osobowego-a-koszty/. To jedna z możliwości wejścia w posiadanie nowego samochodu i niejednokrotnie jest to opcja bardzo korzystna.
Co oznacza leasing?
Leasing to umowa cywilnoprawna pomiędzy dwiema stronami. Leasingodawca czyli ten, który finansuje nasz zakup umożliwia nam kupno przedmiotu, który normalnie sami nie bylibyśmy w stanie zakupić angażując własną gotówkę. Podpisując umowę z leasingodawcą zgadzamy się na dane warunki spłaty. Zasady leasingu są różne, czasami, na przykład samochód, wchodzi w skład majątku leasingobiorcy czyli osoby, która niejako pożycza środki, czasami pojazd jest własnością leasingodawcy a osoba z niego korzystająca może go wykupić przy spłacie ostatniej raty. Jednak w każdym przypadku dobrze jest przeanalizować leasing samochodu osobowego a koszty wzięcia pojazdu na zasadzie leasingu.
Leasing samochodu osobowego a koszty
W przypadku gdy samochód osobowy jest brany w leasing na firmę, można wtedy skorzystać z dwóch sposobów rozliczenia VATu. Wszystko zależy od tego w jaki sposób pojazd ma być wykorzystywany w danej firmie. Czyli w przypadku gdy pojazd będzie wykorzystywany do celów firmowych i prywatnych, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT tyko w 50 proc. wartości. Natomiast gdy pojazd będzie wykorzystywany tylko do celów służbowych można wtedy odliczyć pełną stawkę VAT. Dlatego też leasing samochodu osobowego a koszty warto jest zawsze bardzo dobrze przeanalizować i zdecydować do czego będzie nam potrzebny leasingowany pojazd.
Rozliczenie leasingu operacyjnego a finansowego
Wybrać zawsze można pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Jak jednak rozliczyć każdy z nich?
Leasing finansowy:
Leasing finansowy składa się z części kapitałowej i części odsetkowej.
Decydując się na ten rodzaj leasingu przedsiębiorca wprowadza pojazd do ewidencji środków trwałych i dlatego musi wcześniej dokonać jego wyceny. W tym wypadku kosztem uzyskania przychodów mogą być jedynie odsetki raty kapitałowej.
Leasing operacyjny:
W tym przypadku przedmiot umowy leasingowej to w całości środek trwały leasingodawcy. W związku z tym faktem, przedsiębiorca, który zdecydował się na leasing operacyjny nie może wprowadzić pojazdu osobowego do listy swoich środków trwałych. Podatnik tylko opłaca co miesięczne raty do firmy leasingującej mu samochód. W tym przypadku kosztem uzyskania przychodu jest cała rata leasingowa.
Wybierając odpowiedni leasing dla siebie przedsiębiorca powinien bardzo dobrze się zastanowić co będzie dla niego i jego firmy najbardziej korzystne. Wejdź i dowiedz się jak bardzo opłacalny jest leasing na samochód.
Salon Toyota Katowice – tam dowiesz się więcej, zapraszamy!
Tak, tak, podrzucam ciekawy tekst, żeby nie było, że się nie rozwijam