Sposoby na wilgoć w domu

Niszczycielska siła, która degraduje ściany, powoduje powstanie grzybów i pleśni, zwiększa koszty ogrzewania, potrafi naruszyć konstrukcję. Woda przenikająca do wnętrza to zwiastun kłopotów i sporych wydatków. Przyczyny wilgoci w domu są różne, kluczowe znaczenie ma odpowiednia hydroizolacja i wentylacja. Podpowiemy, jak zapobiegać przenikaniu wody do wnętrza. Przedstawimy także kilka sposobów na wilgoć w domu.

Wilgoć w domu przyczyny?

Woda nie wybiera, wnika wszędzie tam, gdzie się da, a potem degraduje wnętrze, a nawet całą konstrukcję. Wilgoć może pojawić się w każdym budynku, dlatego kluczowe znaczenie ma zapobieganie, zaprojektowanie odpowiedniej wentylacji i hydroizolacji. Przyczyn wilgoci w domu jest wiele. Bardzo częstym źródłem przenikania wody do wnętrza  z zewnątrz są:

  • niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa,
  • uszkodzone lub niekonserwowane rynny,
  •  przeciekający dach,
  • błędy konstrukcyjne.

Wśród głównych przyczyn wilgoci w domu specjaliści wymieniają nieszczelną hydroizolację. Niezabezpieczona podłoga i fundamenty działają jak gąbka, wciągają wodę z gruntu.

Powody przecieków mogą znajdować się także wewnątrz budynku, można tutaj wymienić:

  • nieszczelne instalacje powodujące przecieki,
  • złą wentylację niezapewniającą dostatecznej wymiany powietrza,
  • niedogrzanie sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni,
  • zbyt szczelne okna i drzwi, które nie przepuszczają powietrza.

Jak usunąć wilgoć w domu raz na zawsze?

Stara zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepiej zadbać o wentylacje i hydroizolację już na etapie stawiania budynku, w przypadku właściwego projektu i wykonania, możemy być spokojni. Niestety izolacja przeciwwilgociowa nawet w nowych domach bywa pomijana lub wykonywana niewłaściwie. Szczelnie zabezpieczony budynek odporny jest na działanie deszczy, nawet gwałtownych ulew oraz wód gruntowych. Poprawnie wykonana hydroizolacja chroni budynek przed wnikaniem wody, natomiast za odprowadzanie wilgoci, która powstaje wewnątrz, odpowiada sprawna i wydajna wentylacja.

Podsumowując, wilgoci w nowych domach najlepiej zapobiegać. Jeżeli problem już istnieje, w pierwszej kolejności musimy poznać powód powstania przecieków, umiejscowić źródło problemu. Poznanie przyczyny wilgoci w domu to połowa sukcesu, dalej należy  rozwiązać problem. Czasem wystarczy usunąć liście z rynny, innym razem należy częściej otwierać okna, niestety bardzo często za wnikanie wody odpowiada wadliwa izolacja budynku. W takim przypadku konieczne jest wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Bardzo efektywną i szybką metodą jest iniekcja krystaliczna, która osusza mury i tworzy szczelną zaporę przed wnikaniem wody. Technologia polega na umieszczeniu specjalnej substancji w szeregu otworów. Mieszanina; aktywatora krzemianowego, wody i cementu wnika w mury, osusza i zabezpiecza. W przypadku wystąpienia pęknięć, rys itp., konieczne jest uszczelnienie przecieków.

Wilgoć w domu to problem, który należy jak najszybciej usunąć. Woda wnikająca w ściany niszczy powłoki malarskie, powoduje odpadanie tapet, w dalszej perspektywie narusza konstrukcję obiektu. Przyczynia się także do powstania grzybów i pleśni we wnętrzach, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka.  Zawilgocone pomieszczenia nie tylko nieładnie pachną, ale wymagają także więcej energii do ogrzewania. Lista negatywnych skutków wilgoci w domu jest bardzo długa, dlatego liczy się szybkie działanie, aby zminimalizować straty i koszty remontów. Problem sam się nie rozwiąże, będzie tylko narastał. Warto zainwestować w odpowiednie materiały jak płyty warstwowe elewacyjne bądź izolacyjne, które świetnie chronią nasz budynek.

One thought on “Sposoby na wilgoć w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *