Pomieszczenia narażone na kontakt z ziemią gruntową zawsze powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Brak skutecznej ochrony może doprowadzić do zawilgocenia ścian, a w konsekwencji rozwoju grzybów oraz pleśni. Aby uniknąć utraty możliwości korzystania z piwnicy czy garażu, należy zadbać o właściwą hydroizolację.
Skuteczna hydroizolacja
Hydroizolacja piwnic i garaży podziemnych powinna być zaplanowana już podczas projektowania budynku. W tym celu należy podjąć odpowiednie czynności, włącznie z badaniem gruntowo-wodnym. Jego celem jest ustalenie zarówno poziomu wód gruntowych, jak i rodzaju gleby. W zależności od podatności ziemi na zatrzymywanie wody, ryzyko narażenia konstrukcji na zawilgocenie może być różne. Hydroizolacja garażu podziemnego i piwnicy powinna być wykonana z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Takie działanie znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo przecieków. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie hydroizolacja od zewnątrz piwnicy lub garażu, która efektywnie chroni przed wodami gruntowymi.
Zakładanie izolacji przeciwwilgociowej
Na etapie zakładania warstwy przeciwwilgociowej należy pamiętać, że konieczne jest uwzględnienie izolacji pionowej oraz poziomej. Ta pierwsza polega na złożeniu odpowiedniego materiału na ławach fundamentowych, a także pod samą podłogą. Druga izolacja to z kolei warstwa zabezpieczająca, która układana jest od zewnętrznej strony ściany. W Polsce jako materiał do ochrony pomieszczeń podziemnych najczęściej służą papy bitumiczne, ze szczególnym wskazaniem na papy w osnowie poliestrowej do kontaktu z gruntem. Przed położeniem hydroizolacji, powierzchnia poddawana izolacji powinna być we właściwy sposób przygotowana. W tym celu stosuje się bitumiczny środek gruntujący.
Uszczelnianie przecieków w betonie
Jeżeli w budynku pojawi się przeciek, konieczne jest jego uszczelnienie. Proces ten jest dość wymagający, a także kosztowny. W zależności od oczekiwań oraz posiadanego budżetu można zdecydować się na:
- wewnętrzną hydroizolację bitumiczną,
- szlamy uszczelniające,
- odpompowywanie wody.
Uszczelnianie przecieków w betonie za pomocą izolacji wewnętrznej wiąże się z narażeniem ścian na kontakt z wodą, a także wymaga dociążenia izolacji dodatkową warstwą materiału. Odpompowywanie wody pozwala natomiast na usunięcie skutków oddziaływania wilgoci, ale nie daje możliwości wyeliminowania przyczyn problemu. Do uszczelniania najlepiej, więc wykorzystać szlam uszczelniający, czyli specjalną zaprawę mineralną. Jego zastosowanie pozwala na wytworzenie powłok bądź też wykonanie uszczelniania punktowego.
Dowiedz sie więcej na temat płyt warstwowych Kingspan.
Niecodzienna perspektywa na znany temat. Zaskakujące wnioski.