Zielone dachy to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej inwestorów i właścicieli domów. Taki dach to ciekawa alternatywa dla przydomowego ogródka, na który obecnie nie każdy może sobie pozwolić. Jednak aby dach tego rodzaju mógł spełniać swoją funkcję, musi być wykonany według ściśle określonych zasad. Co warto wiedzieć na temat tego typu konstrukcji?
Zielony dach – podstawowe informacje
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie jest zielony dach. Jest to taka konstrukcja dachowa, której integralnym elementem jest warstwa umożliwiająca bezpośrednią uprawę roślin. Dach, na którym ustawiono skrzynie i donice z roślinami, nie jest więc jeszcze prawdziwym zielonym dachem. W związku z tym, że warstwa podłoża, w którym sadzone są rośliny, nie jest w przypadku zielonych dachów bardzo gruba, dobiera się rośliny o raczej płytkim systemie korzeniowym, lecz tworzące zwartą pokrywę. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się różne gatunki roślin trawiastych.
Zalety zielonych dachów
Wielką zaletą zielonych dachów jest znaczne zwiększenie obszarów zielonych, co zwłaszcza w miastach ma duże znaczenie. Pozostałe plusy tego rozwiązania to:
- stworzenie dodatkowego miejsca wypoczynku dla domowników,
- magazynowanie wody deszczowej, która powoli odparowuje do atmosfery, co znaczenie ogranicza problem jej magazynowania i odprowadzania z terenów miejskich.
Zielone dachy stanowią też świetną izolację akustyczną i ochronę budynku przed przegrzewaniem latem.
Jak zrobić zielony dach?
Wykonanie zielonego dachu nie jest bardzo trudne, choć wymaga zachowania pewnej kolejności. Poszczególne warstwy dachu zielonego powinny być wykonane z zachowaniem należytej staranności. Najniżej znajduje się izolacja dachu zielonego. W pierwszej kolejności wykonuje się hydroizolację, a następnie paroizolację i izolację termiczną. Warstwy izolacyjne zabezpiecza się specjalnym materiałem przed uszkodzeniem przez rozwijające się korzenie roślin. Powyżej umieszcza się warstwę drenażową, która odprowadza nadmiar wody i warstwę filtracyjną, która z kolei zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniem. Na samej górze znajduje się podłoże dla roślin i same rośliny.
Jak prawidłowo wykonać izolację zielonego dachu?
Przede wszystkim izolacja taka musi być całkowicie szczelna, a powierzchnia dachu powinna mieć przynajmniej lekki spadek. Szczelność uzyskuje się przez zastosowanie hydroizolacji płynnych, dzięki czemu gotowa izolacja nie ma żadnych połączeń, w którym z czasem mogłoby nastąpić rozszczelnienie. Powyżej układa się warstwy paro- i termoizolacji. Szczególnie istotne jest zabezpieczenie warstw izolacyjnych dodatkowym materiałem, który zapobiega penetracji przez rozwijające się korzenie, które mogłyby być przyczyną uszkodzeń. Dzięki odpowiedniej izolacji nigdy nie dojdzie do wilgoci w domu. Warto zainwestować w odpowiednią izolację.
Dowiedz się, dlaczego warto wybrać metodę osuszanie budynków, jaką jest izolacja pozioma metodą iniekcji.
To nie tylko ciekawy tekst, ale i źródło nowych pomysłów i inspiracji.