Ile trwa wydruk 3D?

Zawsze chcemy, żeby było szybciej. Wydruki 3D zrewolucjonizowały m.in. prototypowanie, maszyny zastąpiły żmudną pracę projektantów wielu branż m.in. medycznej, lotniczej, samochodowej, budowlanej, odzieżowej. Często powtarza się pytanie, ile trwa wydruk 3D, postaramy się na nie odpowiedzieć.

Nowoczesne prototypowanie i modelowanie 3D

Druk w 3D to technologia, która przebojem wkroczyła do projektowania i prototypowania. Wytwarzanie addytywne polegające na przyrastaniu kolejnych warstw, radykalnie skróciło czas powstawania modeli. Projektant musi stworzyć przestrzenny wzór , który następnie jest drukowany. Metoda stosowana jest w m.in. w motoryzacji, lotnictwie, medycynie, architekturze oraz w branży odzieżowej. Modele, makiety, prototypy tworzone są na komputerze, w odpowiednim programie, a następnie powstają warstwa po warstwie. Taki proces pozwala na stworzenie form o bardzo skomplikowanych kształtach, z dużą ilością małych szczegółów. Wykonanie modelu i poprawienie jest obecnie o wiele krótsze.

Ile trwa drukowanie 3D

Czas powstawania w technice przyrostowej zależy od użytej metody, wielkości, skomplikowania modelu oraz sprzętu. Niektóre wydruki powstaną w kilkanaście minut, na inne będziemy musieli czekać ponad dobę.

Przyjrzyjmy się trzem rodzajom druku:

  • SLA-w tej technologii laser stapia cienką warstwę proszku budulcowego,
  • FDM–polega na wyciskaniu przez dysze termoplastycznych materiałów, popularnie zwane drukowaniem z plastiku,
  • SLS-to laserowe spiekanie sproszkowanych tworzyw sztucznych.

Trudno jednoznacznie określić ile trwa drukowanie 3D. Im więcej szczegółów zawiera trójwymiarowy element, powstający na podstawie modelu 3D, tym czas będzie dłuższy. Najprostsze i najmniejsze modele w technice rapid prototyping FDM powstają nawet w kilkanaście minut, najczęściej druk trwa kilkadziesiąt minut do kilkunastu godzin, w zależności od wielkości i skomplikowania projektu. Modele wytwarzane w technologii SLA, charakteryzują się większą precyzją oraz estetyką, dlatego potrzebują więcej czasu. Przedmioty powstające w technice SLS, wymagają profesjonalnej post produkcji, wydruk trwa najdłużej. Najszybciej powstają modele FDM, a najdłużej SLS. Wybór zależy od przeznaczenia oraz funduszy. Czas wydruku w drukarni 3D będzie krótszy niż wykonywanego w domu przez amatora, ponieważ jest tam profesjonalny sprzęt obsługiwany przez wykwalifikowanych pracowników. Poprawność modelu zależy od właściwego projektu, którego wykonanie też wymaga pewnego doświadczenia. Jeżeli wydruk ma służyć do prezentacji, często konieczna jest jeszcze końcowa obróbka, polegająca na wygładzeniu powierzchni. Zastanawiając się, ile trwa druk 3D, musimy uwzględnić rodzaj stosowanej techniki, wielkość i skomplikowanie projektu, sprzęt oraz doświadczenie.

One thought on “Ile trwa wydruk 3D?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *